Кальченко

Ожиріння чи зайва вага?

Кальченко

Кальченко Анна Дмитрівна

Науковий співробітник, магістрант кафедри хірургії №1
Національного медичного університету імені О.О. Богомольця

Як показує практика спілкування з пацієнтами, поінформованість про ожиріння, методи його лікування, наслідки є надзвичайно низькою. Окрім того, більшість хворих, що мають викликані ожирінням захворювання (цукровий діабет 2 типу, артеріальну гіпертензію, тощо) не сприймають ожиріння як основне захворювання та продовжують лікувати наслідки, а не саму причину. Є категорія пацієнтів, що недооцінюють маштаби проблеми, приписуючи свої кілограми до віку, обміну речовин, спадковості. Впізнаєте себе? Тоді ця стаття для Вас.

За визначенням ВООЗ ожиріння – це хронічне рецидивуюче захворювання, що визначається як ІМТ більше 30 кг/м². ІМТ ( індекс маси тіла) – це кількісне визначення ступеню відповідності маси тіла до зросту. Визначається дуже просто, за формулою:

Наприклад, якщо маса тіла людини 105 кг, а її зріст 170 см, то

що вказує на ожиріння.

Чому ожиріння це захворювання і чому його потрібно лікувати?

Як зазначалось вище, ожиріння є причиною багатьох захворювань, серед яких: цукровий діабет 2 типу, синдром обструктивного апное сну, гіпертонія, гіперліпідемія, синдром ожиріння гіповентиляції, неалкогольна жирова дистрофія печінки, неалкогольний стеатогепатит, ідіопатичне підвищення внутрішньочерепного тиску та пов’язаний з цим головний біль без обєктивних причин, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, астма, варикозна хвороба судин нижніх кінцівок, нетримання сечі, остеоартрит, деякі онкологічні захворювання. Ожиріння є причиною цих захворювань, а лікування захворювань без ліквідації причини є симптоматичним, що є або неефективним, або ж має нестійкий ефект і змушує повертатись до лікування знову і знову. Хірургічне лікування є подекуди єдиним виходом, особливо у хворих з надмірним ожирінням, адже за даними статистики, лікування ожиріння консервативними методами шляхом дієтотерапії та дозованих фізичних навантажень ефективне лише у 26% пацієнтів.

Кому показане хірургічне лікування ожиріння?

Методом аналізу чисельних наукових досліджень в 2009 році Міжнародною федерацією з лікування ожиріння та метаболічних порушень встановлені чіткі показання. Отже, хірургічне лікування ожиріння показано:

  • Хворим з ІМТ більше 40 кг/м² без супутніх захворювань
  • Хворим з ІМТ від 35,0 до 39,9 кг / м2 і щонайменше, одного супутнього захворювання.
  • Хворим з ІМТ від 35,0 до 39,9 кг / м2 без супутніх захворювань, але зі значним порушенням якості життя або з метою запобігання інших операцій в результаті ожиріння (тобто операції при остеоартриті, вентральних грижах або нетриманні сечі)

Які операції виконуються при ожирінні?
Існує три групи оперативних втручань, що виконуються з метою лікування ожиріння:

  • Обмежувальні операції – ті, що зменшують ємність шлунку, наприклад рукавна резекція шлунку
  • Операції, що засновані на зменшенні вмоктування в кишківнику, такі як біліопанкреатичне шунтування з або без виключення дванадцятипалої кишки.
  • Змішані операції, що включають обидва механізми, наприклад шунтування шлунку

Яка операція показана саме Вам?

Як вже відомо з вищесказанного, лікування ожиріння має на меті не лише позбавити людину від зайвих кілограмів, але й покращити та продовжити її життя, позбавивши від тяжких захворювань та їх смертельних наслідків. Отже, відповідь на питання про оптимальний метод хірургічного лікування можливо дати лише після ретельного клінічного обстеження та вивчення поведінкових особливостей пацієнта.

Поділитися цією публікацію

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на pinterest
Поділитися на print
Поділитися на email