хірург Слушинський

Якщо раптом з’явився біль в животі – це може бути гострий аппендицит

Слушинський Микола Степанович

Старший ординатор. Хірург вищої категорії

Гострий апендицит – це загроза життю тисячам хворих. В річних звітах по гострому апендициту хірурги всього світу вказують летальність 0.2 – 0.3%, що створює враження відносного благополуччя в цій проблемі. В абсолютних цифрах ці десяті долі процента складають тисячі людей на рік. Від гострого апендицита в наш час помирають не менше людей, ніж від перфоративної виразки. Гострий апендицит – це підступне з точки зору діагностики і досить небезпечне по можливим наслідкам захворювання. «Вимучуючі перев*язки, часто невиносний ̦колібацилярний” запах в перев*язувальній і палатах, нерідкі ускладнення в вигляді тромбофлебітів тазових вен, стегнових вен і пілефлебіту і послідуючі великі евентрації», які спостерігались хірургами на початку 20-го сторіччя, нерідко супроводжують ускладнені форми гострого апендициту і сьогодні.

Значна кількість хворих після операцій з приводу гострого апендициту, ускладненого перитонітом, виписуються з лікарень, пройшовши тривалий шлях болючих процедур, релапаротомій ( повторних втручань), розтину гнояків і ушивання евентрацій, як і пів сторіччя назад. Аналізуючи перебіг ускладнених форм гострого апендициту і летальні наслідки, можна стверджувати, що вони пов*язані з досить своєрідним перебігом гострого апендициту і помилками діагностики на ранніх етапах захворювання. Але основна причина – пізнє звертання до лікаря. Тому ми вважаємо, що практикуючий лікар повинен не тільки знати викладену у більшості керівництв типову клінічну картину гострого апендициту, но і добре вивчити і вміти диференціювати своєрідний перебіг особливих форм гострого апендициту, що проявляється під різними масками.

За останніх 5 років в нашому відділенні запроваджена тактика коли в ургентній ситуації при підозрі на гострий апендицит і неможливості виключення іншої гострої хірургічної та гінекологічної патології проводити діагностичну лапароскопію¸ за результатами якої виконуються лапароскопічні втручання (апендектомія, ушивання перфоративної виразки дванадцятипалої кишки, шлунку, зупинка кровотечі при розриві кіст яєчників та інші оперативні втручання).

Висновок: в наслідок індивідуального, комплексного, мульти-дисциплінарного підходу до лікування зазначеної категорії пацієнтів стало можливим значне зниження незадовільних результатів лікування, стала можливою рання реабілітація і повернення до трудової діяльності пацієнтів. Також потрібно зазначити, що при наявності ускладнень гострого аппендициту, що супроводжуються формуванням пери-апендикулярних гнояків ми широко застосовуєм дренування зазначених під контролем УЗД з послідуючою апендектомією у плановому порядку. Впроваджена тактика значно знизила кількість діагностичних помилок і покращила результати лікування хворих з гострою хірургічною патологією в нашому відділенні.

А головне – якщо з’явилися болі в животі – не зволікайте¸ звертайтесь до лікаря. Ми готові надати Вам допомогу на самому сучасному рівні.

Поділитися цією публікацію

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на pinterest
Поділитися на print
Поділитися на email