44366927_2236093689959851_3921389855182946304_n

Гострий панкреатит: причини та наслідки

Анастасія Сидоренко

Хірург

«Що таке панкреатит?» Відповідь, на перший погляд, проста – запалення підшлункової залози. Блукаючи у безмежних просторах інтернету можна знайти безліч так званих «народних» способів лікування цієї хвороби у домашніх умовах: голод, дієти, вживання фітопрепаратів, тощо. Але, нажаль, всі ці методи допоможуть лише в одному випадку – коли панкреатиту немає. Тому що гострий панкреатит – це надзвичайно грізне хірургічне захворювання, яке при несвоєчасному початку лікування, стрімко прогресує, набирає незворотних темпів розвитку, може призвести до панкреонекрозу – руйнування підшлункової залози, що має фатальні наслідкі.

Існують дві найбільш розповсюджені причини гострого панкреатиту:

  1. Жовчекам΄яна хвороба
  2. Вживання алкоголю

Спроба «виводити камені» з жовчного міхура, користуючись порадами «народних целителів, надмірне вживання алкоголю та «жирної їжі» призводить до порушення відтоку жовчі та панкреатичного соку та запускає механізми розвитку гострого панкреатиту.
При жовчнокам’яній хворобі камені із жовчного міхура потрапляють у загальну жовчну протоку та «вклинюються» в ампулі великого дуоденального сосочка – гирло загальної жовчної та панкреатичної проток, що відводять жовч і панкреатичний сік у дванадцятипалу кишку. Наявність перепони на цьому рівні призводить до потрапляння жовчі в потокову систему підшлункової залози, яка вступає у реакцію з панкреатичним соком, що призводить до його активаці та «самоперетравленню» підшлункової залози. В нормі травні панкреатичні ферменти, активуються у просвіті дванадцятипалої кишки, що забезпечує процеси травлення.

Надмірне вживання алкоголю призводить до спазму сфінктерного апарату жовчної та панкреатичної проток, та призводить до вищеописаний механізм запуску агресивних чинників, що призводить до розвитку гострого некротичного панкреатиту.
Відповідно успіх лікування даної патології залежить від кваліфікованої допомоги у перші часи захворювання в умовах хірургічного стаціонару, а при тяжкому перебігу захворювання у відділенні реанімації. У випадку, якщо причиною захворювання стала міграція каменя із жовчного міхура у жовну протоку – біліарний панкреатит є необхідність термінової інтервенці, яка полягає у ендоскопічному видаленні «вклиненого» в жовчні протки, конкремента та відновлені току жовчі та панкреатичного соку у фізіологічному напрямку. Цей мінінвазивний метод оперативного лікування – ендоскопічна папілосфінктеротомія виконується в нашій клініці цілодобово під загальним знеболенням в максимально комфортних для пацієнта умовах. Другим етапом, після ліквідація запальних явищ у підшлунковій залозі, виконується лапароскопічна холецистектомія. В нашому відділенні такі операції виконуються за допомогою лапароскопічної методики, що майже повністю виключає больові відчуття та забезпечує косметичний ефект операції, а також скорочує загальне перебування пацієнта у стаціонарі.

У випадках аліментарного (в наслідок надмірного вживання алкоголю та «жирної їжі») показана активно-вичікувальна тактика с пріоритетом проведення інтенсивної інфузійної терапії та застосуванням оперативних втручань у випадках ускладненого перебігу захворювання

Як же розпізнати симптоми цієї небезпечної хвороби?
На це питання неможливо відповісти однозначно. За симптомами гострого панкреатиту нерідко ховаються інші важкі захворювання, навіть гострий інфаркт міокарду. Остаточне рішення повинен прийняти лікар.

Але основні ознаки наступні: «оперізуючий» біль в верхніх відділах живота, нудота, часта блювота, загальна слабкість, здуття живота. Якщо ви відчули ці симптоми, не зволікайте – негайно викликайте швидку допомогу, або звертайтеся до нашого відділення. Лікування в перші години – найважливіше, воно дозволяє не допустити розвитку тяжкого ускладненого перебігу захворювання.

Будьте здорові та уважні до себе!

Поділитися цією публікацію

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на pinterest
Поділитися на print
Поділитися на email