хірург Слушинський

Чому не треба зволікати з видаленням жовчного міхура при жовчно-кам’яній хворобі?

Слушинський Микола Степанович

Старший ординатор. Хірург вищої категорії

Переміщення каменів з жовчного міхура в жовчновидільні шляхи (холедохолітіаз) очевидно і достовірно доведені. Всі види калькульозного холециститу можуть супроводжуватись цим грізним ускладненням. Частіше холедохолітіаз поєднується з так званим, “зморщеним” жовчним міхуром. Що є первинним, а що вторинним в даній ситуації достеменно невідомо. Можливо з найбільшою логічною достовірністю зазначити, що раніше зморщується і втрачає свою еластичність жовчний міхур, а потім при черговому приступі камінець потрапляє в протоки. При холедохолітіазі часто знаходять розширений та короткий міхуровий протік.

Розрізняють 4 види міхурового протоку: Нормальний – 3-4мм, вузький – до 3мм, широкий – 5мм, аномальний – незвичайне впадіння міхурового протока. Співставлення діаметру міхурової протоки і характеру ураження загальної жовчної протоки показують, що чим ширший діаметр пузирної протоки і чим вищий тиск в жовчному міхурі, тим більша ймовірність наявності каменів в загальній жовчній протоці. Частіше холедохолітіаз спостерігається при широкому міхуровому протоці. Це підтверджується при проведенні магнітно-резонансної холангіо-панкреатографії (МРХПГ), яку призначає лікар для уточнення діагнозу і вибору метода хірургічного лікування пацієнта. Діаметр загальної жовчної протоки відображає стан гіпертензії в ній. Анатоми і хірурги вважають, що в нормі по даним УЗД діаметр повинен становити 7мм.

Головною ознакою жовчної гіпертензії є розширення та напруга з клінічними проявами у вигляді жовтяниці. Ознаки жовчної гіпертензію визначають частіше ніж механічну жовтяницю, особливо при гострому холециститі. Міграція камінця під час приступу може призвести до жовчного стазу, але жовтяниця проявиться через 24-48 годин.

За період використання лапароскопічної хірургії в нашому відділенні запроваджена тактика, коли в ургентній ситуації при підозрі на холедохолітіаз ми проводимо динамічний нагляд за хворим з контролем білірубінемії в динаміці з паралельним дообстеженням в об′ємі УЗД ОЧП, МРТ черевної порожнини з МРХПГ. При наявності холедохолітіазу виконуємо ендоскопічну операцію (тобто щадну операцію без розтину черевної стінки): ЕРХПГ з ЕПСТ з літекстракцією (видалення конкрементів жовчної протоки через ендоскоп), з подальшою лапароскопічною холецистектомією. При виявленні пухлинного генезу механічної жовтяниці ми проводимо ЧЧХС (тобто зовнішне дренування жовчної протоки під УЗД – контролем), а при необхідності – так зване стентування жовчних протоків (стент – це спеціальна ’’трубочка’’, яка вставляється в жовчний проток для ліквідації жовтяниці).

Якщо своєчасно прооперуватись з приводу жовчно-кам’яної хвороби, цього грізного ускладнення можна уникнути. Лікування повинно бути плановим та своєчасним.

Запрошуємо на лікування в нашу клініку.

Поділитися цією публікацію

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на pinterest
Поділитися на print
Поділитися на email