хірург Головінський А.Б.

ЕРХПГ. Суть процедури. Показання до виконання

ЕРХПГ. Суть процедури. Показання до виконання

 

Головінський Андрій Борисович

Хірург вищої категорії

ЕРХПГ – це абревіатура, що розшифровується як: ендоскопічна ретроградна холагіопанкреатографія.

Що це означає?

По суті, процедура включає в собі дві методики: ендоскопічну та рентгенологічну. Зазвичай жовчні протоки та протоки підшлункової залози не візуалізуються на звичайних рентгенівських знімках, але, якщо ввести в них барвник,що блокує рентгенівське випромінювання, то рентгенівські знімки будуть відображати ці структури чітко. Для доступу до жовчних шляхів та протоки підшлункової залози використовують ендоскоп. Ендоскоп вводиться через рот в дванадцятипалу кишку. Саме в дванадцятипалу кишку єдиним отвором відкриваються загальна жовчна протока та протока підшлункової залози. В вищезгаданий отвір (Фатерів сосочок) вводиться контрастна речовина. Ендоскоп має «канал», через який можливо вводити ендоскопічний інструментарій для проведення при потребі розсічення сфінктера, що оточує Фатерів сосочок, ліквідації конкрементів, постановки стентів та проведення біопсії. Отже, окрім діагностичних можливостей, ЕРХПГ дозволяє проводити лікувальні маніпуляції. Сама процедура може зайняти від 30 хвилин до понад години, в залежності від об’єму втручання. Процедура, за бажанням проводиться з проведенням седаціїї або з використанням внутрішньовенної анестезії.

Показаннями до проведення ЕРХПГ є:

  • Підозра на наявність конкрементів в жовчних протоках
  • Хронічний панкреатит
  • Механічна жовтяниця без встановленої причини
  • Підозра на новоутворення дванадцятипалої кишки, підшлункової залози чи жовчних протоків
  • Хронічні захворювання жовчовивідних шляхів та протоків підшлункової залози.
  • Запалення або фістула жовчних протоків.

Як свідчить світова статистика, загальний відсоток ускладнень при ЕРХПГ складає від 0,63 % до 4,95 %, що є досить низьким показником.

Методика цілком безпечна, а враховуючи її необхідність при вищенаведених станах, її малоінвазивність, в нашій клініці методика вже давно стала рутинною та добре відпрацьованою технікою в різноманітних клінічних ситуаціях.

Поділитися цією публікацію

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на pinterest
Поділитися на print
Поділитися на email