хірург Бутенко

Поліпи шлунку: ризики ускладнень або чому не варто ігнорувати цей діагноз?

Поліпом прийнято називати будь-яке обмежене утворення ,що виступає в просвіт органу. Мова піде щодо поліпів, які відносяться до доброякісних утворень...

Бутенко Дмитро Іванович

Хірург вищої категорії

Поліпом прийнято називати будь-яке обмежене утворення ,що виступає в просвіт органу. Мова піде щодо поліпів, які відносяться до доброякісних утворень шлунку та складають близько 90% від всіх новоутворень цього органу. Класифікація таких новоутворень достатньо обширна та специфічна, вирішальним фактором в класифікацїї є розміри, локалізація в шлунку та тип тканини з якої вони походять. Не дивлячись на те,що поліпи являються новоутвореннями, діагноз «поліп шлунку» у більшості хворих, яким він встановлений, не викликає особливих переживань за власне здоров’я.

Оскільки асоціюється з доброякісним та безсимптомним перебігом. Так, зазвичай неускладнені поліпи шлунку безсимптомні та є випадковою знахідкою при профілактичному обстеженні або при обстеженні при інших захворюваннях. Однак, незважаючи на відсутність яскравої симптоматики, існує висока медична настороженість щодо доброякісних поліпів шлунку і ось чому:

  • Факт перший та найголовніший – «переродження» в злоякісну пухлину шлунку.
    Частота «переродження» поліпу за даними різних авторів складає в середньому 40%, ризик зростає з збільшенням розміру поліпу. (таке явище більш притаманне так званим аденоматозним поліпам).
  • На поверхні поліпу можуть з’являтись виразки, що притаманно всім типам поліпів.
  • Одним з частих ускладнень поліпів шлунку є кровотеча, що також може відзначатись при всіх типах поліпів. Кровотеча при наявності поліпа може бути як клінічно вираженою, так і проявлятися стертими симптомами. Так, у 10—15% хворих з поліпами шлунку визначається анемія, як наслідок хронічної крововтрати
  • При великих розмірах та локалізації поліпу біля виходу зі шлунку поліп може блокувати отвір між шлунком і тонкою кишкою, що тягне за собою серйозні медичні наслідки та необхідність в обширному оперативному втручанні.

В еру малоінвазивних хірургічних втручань видалення поліпів через великі розрізи черевної порожнини та шлунку, під загальним знеболенням пішли в минуле. На разі видалення поліпів шлунку відбувається ендоскопічно, без необхідності в загальному знеболенні та тривалому реабілітаційному періоді. Згідно до практичних рекомендацій Американської асоціації ендоскопістів щодо поліпів шлунку, поліпи мають видалятись, якщо вони візуалізуються при проведенні гастроскопії. В нашій клініці поліпи видаляються за допомогою ендоскопу, спеціально адаптованими для цього ендоскопічними інструментами, після чого. Такий мало травматичний підхід зводить до мінімуму ускладнення втручання, відсутність пошкодження цілісності шкірних покривів, а отже і відсутність раньової інфекції, рубців перебування хворого в стаціонарі мінімальне (2-3 дні в залежності від індивідуальних особливостей). Всі видалені поліпи підлягають патогістологічному дослідженню, що виключає можливість помилкової діагностики щодо злоякісності.

Поділитися цією публікацію

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на pinterest
Поділитися на print
Поділитися на email