stelmah-a-i

Обтураційна (механічна) жовтяниця. Що робити? (частина I)

Стельмах Андрій Іванович

Кандидат медичних наук
Доцент кафедри
Хірург вищої категорії

Раптом одного дня, подивившись в зеркало, чи навколишні звернули Вашу увагу на те, що пожовкла шкіра і білки очей. Не зволікайте, а відразу зверніться до лікаря. Адже у Вас ймовірніше виникла обтураційна жовтяниця, яка на привеликий жаль проявляється при серйозних захворюваннях, а надати адекватну допомогу можливо лише при своєчасно виконаному хірургічному лікуванні!

Обтураційна (підпечінкова, механічна, обструктивна, холестатична) жовтяниця – це жовтяниця, яка розвивається внаслідок порушення відведення (пасажу) жовчі по жовчовивідних шляхах. Причинами її винекнення може бути як доброякісна, так і злоякісна патологія печінки, жовчовивідних шляхів, дванадцятипалої кишки та підшлункової залози.

Серед основних причин розвитку обтураційної жовтяниці можна виділити наступні:

  • вроджена непрохідність (атрезія чи гвпоплазія) жовчних протоків;
  • обтурація жовчних протоків каменем – холедохолітіаз;
  • обтурація жовчних протоків паразитами;
  • запальні чи рубцеві (післяопераційні) звуження великого дуоденального сосочку;
  • первинно-склерозуючий холангіт;
  • хронічні запальні процеси підшлункової залози – кісти підшункової залози та пседотуморозний (схожий на пухлину) панкреатит;
  • онкопатологія: рак підшлункової залози, жовчного міхура, печінки, жовчних протоків, дванадцятипалої кишки, метастатичне ураження печінки.

Жовтяниця може розвиватися як раптово (внаслідок обтурації жовчними конкрементами), так і поступово (переважно при пухлинному ураженні органів, пов’язаних з жовчовивідною системою. Можливе виникнення переміжної (перемінної) жовтяниці при вентильних (рухливих) каменях жовчної протоки, яка то зростає, то зменшується. Основними клінічними проявами будуть іктеричність (жовтушність) шкіри і склер з вираженим свербінням. Кал стає світли, сірим або знебарвленим. Сеча набуває темного кольору (кольору пива). Больовий синдром виражений особливо при холедохолітіазі, а також може проявлятися і при пухлинному ураженні голівки підшлункової залози. Обтураційна жовтяниця на фоні онкопатології часто супроводжується клінічними ознаками онкологічного процесу – схудненням, вираженою втомою, зниженням працездатності, підвищенням температури тіла, збільшенням черевної порожнини, внаслідок накопичення в ній рідини (асцит). При довготривалій жовтяниці може виникати підвищення температури тіла до 38-400С з пропасницею, що свідчить про розвиток холангіту – гнійного запалення жовчовивідних шлязів. Нерідко пацієнт визначає важкість і болючість в правому підребер’ї, а в худих людей візуально проявляється вип’ячування в цій зоні. Дане явище виникає за рахунок накопичення і переповнення жовчного міхура вмістом – симптом Курвуазьє.

Отже, коли у Вас виникла жовтяниця потрібно відкласти всі, в тому числі і невідкладні справи і негайно звернутися до лікаря для проведення подальшого обстеження та лікування!

“Salus aegroti suprema lex»
(Добро хворого – найвищий закон)

Поділитися цією публікацію

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на linkedin
Поділитися на pinterest
Поділитися на print
Поділитися на email